AKNELİ CİLT BAKIM RUTİNİ

akneli cilt bakım rutini

Akneli cilt bakım rutini hakkında, 6 maddelik bir genel günlük bakım tüyosu vereceğiz. Ancak bu tüyoyu vermeden önce, Akne nedir?Neden oluşur? bunun bilincene varalım.

Akne tam olarak nedir ve nasıl ortaya çıktı?

Cildinizde, vücudunuzun her yerindeki kıl köklerine bağlı olan ve cildinizi korumak için sebum adı verilen bir yağ üreten milyonlarca küçük yağ bezi vardır. Bununla birlikte, yağın foliküllerden düzgün bir şekilde kaçmasını engelleyen birkaç şey olabilir. Hormonlar yağ bezlerinin aşırı çalışmasına neden olabilir ve ürettikleri fazla yağ, ölü deri hücreleri tarafından bloke edilerek gözenekleri tıkayabilir ve akneye neden olabilir. Gençlerde ergenliğin başlangıcı genellikle hormon hücumunu başlatır, ancak hormonal akne yetişkinlerde de çok yaygındır. Ayrıca, stresli olduğunuzda (ve son zamanlarda kim olmadı ki?), vücudunuz kortizol üretir, bu da yağ bezlerini uyararak akne oluşumuna yol açar.

Bazı durumlarda, özellikle üst göğüs ve sırtın üst kısmındaki kıl köklerinde mayanın aşırı büyümesinden de sivilce benzeri rahatsızlıklar meydana gelebilir. 

Gözenekleriniz tıkandığında, aşağıdakiler de dahil olmak üzere birkaç farklı akne varyasyonuna neden olmaktadır:

  • Beyaz Noktalar: Bu tip akne, aşırı yağ ve ölü deri hücreleri gözenek açıklığını tıkadığında ortaya çıkar; küçük ten rengi veya beyaz renkli tümseklere benziyor.
  • Siyah noktalar: Bunlar beyaz noktalara benzer, ancak gözenekleri tıkayan malzeme dışarı çıkıp havaya maruz kaldığında oksijenle reaksiyona girer ve siyaha döner.
  • Sivilceler: Klasik kırmızı noktalar, bakteriler yağ ve ölü deri ile birlikte gözeneklerin içinde sıkışıp iltihaplanmaya yol açtığında ortaya çıkar.
  • Kistik akne: Bu sert ve ağrılı şişlikler derinin altında bir bilye gibi hissedilebilir – yağ, ölü deri ve bakteriler cildin daha derinlerine nüfuz ettiğinde ortaya çıkarlar.

En İyi Akneli Cilt Bakım Rutini

Dermatologlar, yapmanız gereken ilk şeyin cildinizde ve saçınızda kullandığınız tüm ürünlere iyice bir göz atmak olduğunu söylüyor. Aynı zamanda; “İnsanların sivilce rutinlerinde yaptıklarını gördüğüm en büyük hata, çok fazla ürün kullanmaları ve içindekiler için etiketleri kontrol etmemeleridir. Yağlı, sivilceye neden olan bileşenlerin olmadığını gösteren kullandığınız ürünler” diyorlar.

Dermologlar tarafından uygulanan akneli cilt bakım rutini adımları:

Adım 1: Yüzünüzü nazikçe yıkayın!

Dr. Asel Seda Bal; “Hastalar genellikle sivilcenin ciltteki aşırı kir veya yağın bir sonucu olduğuna inanırlar ve cildi aşırı temizlemeye ve aşırı pul pul dökmeye çalışırlar” diyor. “Rutin temizlik önemli olsa da sivilce iltihaplı bir durumdur, bu nedenle bu aşırı temizlik aslında cildi tahriş edebilir ve süreci daha da ileriye götürebilir.” BAL, “Cildin koruyucu bariyerini tehlikeye atarak daha fazla kırılmaya, tahrişe, kızarıklığa ve eşit olmayan cilt dokusu ve tonuna yol açabileceğinden, cildi fazla soymamak önemlidir.”

Cildinizi temizlemek için kullandığınız yöntemin , kullandığınız ürün kadar önemli olduğunu unutmamak önemlidir. Bu nedenle sert liflerden, süngerlerden veya diğer tahriş edici malzemelerden kurtulun. Aynı zamanda, sıcak su cildi tahriş edebileceğinden sizi yalnızca ılık su kullanmanız konusunda uyarıyor – ancak daha sonra bir damla soğuk su cildi dengeleyebilir, sıkılaştırabilir ve tazeleyebilir, diye ekliyor Dr. BAL.

Adım 2: Akne tedavisi ilacı uygulayın

1. adımda basit bir temizleyici kullanmayı seçtiyseniz, daha güçlü maddelerle leke tedavisi yapabilirsiniz. Uzmanlar, sizin evde yapacağınız bir tedavinin işe yaraması için en az altı hafta sürebileceğini söylüyor – bu noktada, hala herhangi bir sonuç görmüyorsanız, daha güçlü bir ilaç yazabilecek bir dermatoloğa danışmalısınız -.

Adım 3: Yağlı olmayan bir nemlendirici uygulayın
Adım 4: Güneş kremini unutmayın

Adım 5: Geceleri tekrar temizleyin

Adım 6: Yatmadan önce bir retinol ürünü uygulayın

Yatmadan önce, temiz bir cilt elde etmek için son bir önemli adım daha var: bir retinol ürünü ile yumuşatma. Peki, Retinol nedir? – Kırışıklıkları azaltan ve – akne kontrolünün anahtarı – gözenekleri açan A vitamini türevi Retin-A’nın reçetesiz versiyonudur. 

Dr. BAL, “Retinol, yetişkinler için harika bir çok görevli akne tedavisidir” diyor. “Hücre dönüşümünü ve yenilenmesini hızlandırmaya yardımcı olur ve cildin en dış tabakasındaki hücreler olan keratinositleri eksfoliye eder. Ayrıca ince çizgileri ve kırışıklıkları en aza indirirken ve önlerken gözenekleri açmak ve cildin genç görünmesini sağlamak için de çalışır.” diye ekliyor.

Akneli cilt bakım rutini hakkında daha detaylı bilgi içi ve akneli cilt bakım tedavisi için bizleri arayarak veya kliniğimizi ziyaret ederek bilgi alabilirsiniz.

Hemen Randevu Alın

Paylaş: