Ben Alma İşlemi

antalya ben aldırma tedavisi

Ben aldırma, özellikle teknolojinin gelişmesiyle çok hızlı, sağlıklı ve güvenilir bir şekilde yapılmaktadır. Gelin, ben nedir ve aldırma süreci nasıl ilerliyor birlikte inceleyelim.

Ben Nedir?

Halk arasında ‘ben’ olarak bilinen ‘nevüs’ler, vücudun her bölgesinde bulunabilmektedir. Genellikle iyi huylu olan benler; büyüklüğü, rengi, kabarıklık düzeyi, köken aldığı hücrelerin farklılık göstermesi gibi noktalarda değişiklik gösterir. Yani, cilt yüzeyinden daha kabarık görülebileceği gibi, cilt seviyesinde de görülmektedir.   

Öte yandan genellikle iyi huylu olan benler, ilerleyen evrelerde vücuda zarar verecek formalara da dönüşebilirler. Bu nedenle benlerinizi düzenli periyotlarla takip ettirmeniz önemlidir.

Et Beni Neden Olur?

Tıp dilinde fibroepitelyal polip, akrokordon ya da molluscum pendulum olarak tanımlanan et beni; deriden kabarık, saplı ve ten renginde gözüken benlerdir. Et benlerinin büyüme ve uzama eğilimleri vardır. En çok, göz kapakları, boyun, koltuk altı ve genital bölgede rastlanmaktadır.  

Et beni neden olur sorusuna gelecek olursak; et beninin oluşmasında pek çok faktör rol oynar. Vücutta bulunan bir protein türü olan kolajen, et beni oluşumunda rol oynar. Farklı bir deyişle et beni, kolajen liflerinden ve kan damarlarından oluşur. Deri dokusunun düzensiz büyümesine de bağlı olarak gelişen et beni, genetik geçişlidir. Örneğin, annenizin boynunda et beni varsa sizinde boynunuzda benzer şekilde bir et beni görülebilir.

Et beni tedavisi olarak yıllardır uygulanan alternatif tedavi yöntemlerinden biri, iple boğma yöntemidir. Ancak bu tedavi yöntemi iz ve enfeksiyon gibi sonuçlar doğuracağından dolayı yapılmaması önerilir.

Kötü Huylu Ben Nasıl Anlaşılmaktadır?

 • Aniden büyümeye başlayan hatta şekil ve renk değiştiren benler kötü huylu olabilir.
 • Siyahlaşan ve ani büyüme gösteren
 • Geçmeyen yara ya da çatlak görünümü olan
 • Değişikliklerle beraber yanma, kaşıntı, akıntı ya da kanama görülen benler acil olarak hekime gösterilmelidir.

Ben Alma Tedavisi Nasıl Yapılmaktadır?

Genellikle yüz ve vücudun üst bölgesinde sıkça rastlanılan benler estetik açıdan kişiyi rahatsız edebiliyor. Bu nedenle pek çok kişi, benlerini gelişmiş teknolojiler yardımıyla alınmaktadır. Cerrahi ve lazerle ben aldırma olmak üzere, 2 çeşit ben aldırma uygulaması vardır. Ancak ben alma lazerle olacaksa eğer, benin iyi huylu olması gerekmektedir. 

Lazerle Ben Alma  

Lazerle ben tedavisinde; İyi huylu benler, deriden kabarık ya da deri seviyesinde olan benler, Er Yag lazer ile tek seferde iz bırakmadan tedavi edilebilmektedir. Erbium lazerin özelliği benleri tek seansta tedavi etmesidir.

Uygulama sırasında lokal anestezi yapılır, bu sayede hasta ağrı hissetmez. Tedavisi son derece hızlı bir şekilde gerçekleşir. Bu yüzden hastalar 10-20 adet gibi çok sayıda benlerini bir seferde toplu bir şekilde aldırabilmektedir.

Lazerle Ben Alma Tedavisinin Avantajları Nelerdir?

 • Benler çok büyük olmadıkça iz bırakmazlar
 • Hem cilt üzerinde kabarık durumda olan, hem de deri seviyesindeki leke tarzındaki benlere de etki ederler
 • Saç ve sakal gibi bölgelerde bulunan kıl köklerine zarar vermediklerinden bu bölgelerde iz oluşturmazlar.
 • Oldukça pratik bir uygulama olup, bir seansta 30-40 adet ben tedavisi yapılabilir.
 • Tedavi sonrası iyileşme hızlı bir şekilde gerçekleşir ve pansuman yapmaya gerek yoktur.

Cerrahi Ben Alma 

Lokal anestezi altında gerçekleşen cerrahi bir işlem olan ben aldırma ameliyatı, yaklaşık 15 ila 30 dakika sürer. Başarılı bir müdahalenin esas amacı iz bırakmamak değil , geride ben dokusu bırakmamaktır , cerrahi sınırları tamamen temizlemek sağlık açısından  esas arzulanandır. Şüpheli görülen durumlarda alınan benin patolojik değerlendirmesi yapılmalıdır.

Cerrahi ben aldırma operasyonu şöyledir:
 • Hastaya ilk olarak müdahale esnasında acı hissetmemesi için lokal anestezi uygulanır.
 • Küçük iğneler hem ben çevresine hem de alt kısma uygulanır.
 • Bu sayede işlem konforlu bir şekilde tamamlanır.
 • Anestezinin etkisini göstermesiyle birlikte kesi açılır ve benin tüm katmanları temizlenir.
 • Ben ve oluşan yağ dokusu tamamen dışarı alındıktan sonra bölge dikişle kapatılır.
 • Cerrahi ben aldırma uygulaması sonrası kalacak izin büyüklüğü ve yönü önemlidir. Operasyonun ardından yaranın iyileşmesi için önerilen tedaviye harfiyen uyulması şarttır.

Ben aldırma fiyatları ve daha detaylı bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Hemen Randevu Alın

Paylaş: