ÇATLAKLAR İÇİN PRP ve MİCRONEEDLİNG KOMBİNASYON TEDAVİSİ

Çatlaklar için prp Antalya

Çatlaklar için PRP tedavisini anlatmaya geçmeden önce, çatlak oluşumu nasılmış gelin bir göz atalım.

Örneğin hamilelikte veya hızlı kilo değişimlerinde cildiniz hızla gerilip küçüldüğünde, çatlak adı verilen dar yara izleri gelişmektedir. Bu izler en sık mide, üst kollar ve uyluklarda oluşurlar. Aynı zamanda izler, cilt gerildiğinde kollajen ve elastinin yırtılması nedeniyle oluşur. Cilt iyileşirken, çatlaklar görünebilir. 

Çatlaklar çirkin görünebilir, ancak tedavi onları daha az fark edilebilir hale getirebilir veya tamamen yok edebilir. Çatlaklar için güvenli ve etkili bir tedavi, mikro iğneleme adı verilen minimal invaziv bir prosedürdür. Mikro iğneleme, çatlaklar için PRP tedavisi (trombosit açısından zengin plazma) ile birleştirildiğinde size daha da iyi sonuçlar verebilir. 

PRP Nedir? Mikro İğneleme Nedir?

PRP veya trombosit açısından zengin plazma, kendi kanınızın bir bileşenidir ve cilde enjekte edildiğinde iyileşmeyi ve yenilenmeyi destekleyebilir. Terapi, kanınızdan küçük bir numune almayı, bunu laboratuvardaki bir santrifüj makinesinde trombosit açısından zengin plazmayı ayırmak için işlemeyi ve PRP’yi cilde yeniden enjekte etmeyi içerir. PRP, sağlıklı cilt hücrelerinin çoğalmasını uyaran birçok önemli büyüme faktörü içerir. Bu, mikro iğnelemenin çatlak önleyici etkilerini artırabilir ve daha iyi sonuçların daha hızlı elde edilmesine yardımcı olabilir.

Mikro iğneleme, cilde çok ince iğnelere mikro iğneleme damgası uygulanmasını içeren minimal invaziv bir prosedürdür. İğneler, ciltte cildin doğal iyileşme tepkisini tetikleyen küçük kanallar (mikroskopik yaralanmalar) oluşturur. Sonuç olarak, mikro iğneleme ciltte yeni kollajen ve elastin oluşumunu indükler. Bu nedenle kollajen indüksiyon tedavisi olarak da adlandırılır. Mikroiğneleme, temel cilt proteinleri kolajen ve elastin oluşumunu teşvik ederek çatlakların görünümünü azaltmaya yardımcı olabilir. Teknik, farklı amaçlar için farklı iğneler kullanmayı içerir. Çatlak tedavisi, dermisin ortasına kadar nüfuz edebilen biraz daha uzun mikro iğnelerin kullanılmasını gerektirir.

PRP ve Mikro İğneleme Çatlaklar İçin Neden Etkilidir?

Belirtildiği gibi, mikro iğneleme ciltte mikro kanallar açar. İnfüzyon kanalları gibi davranırlar ve cilt bakım ürünlerinin nüfuz etmesini kolaylaştırırlar. Bu, mikro iğnelemeden sonra çatlakların yoğun nemlendirmeye ve topikal cilt ürünlerinde bulunan besinlerin emilimine daha uygun olduğu anlamına gelir. PRP, mikroiğneleme ile birlikte enjekte edilirse, büyüme faktörlerinin ihtiyaç duyulan yerde bulunmasını sağlar ve böylece en iyi sonuçları verir.

PRP ve Mikro Iğneleme Çatlakları Ne Kadar Sürede Yok Eder?

Çatlaklar için PRP ve Microneedling’in sonuçları göstermesi birkaç hafta sürer. Bunun nedeni, vücudun tedavi edilen ciltte yeni kollajen oluşturmak için zamana ihtiyacı olmasıdır. Tedaviyi takip eden haftalarda çatlaklarınızda iyileşme görmeye devam edeceksiniz. Bununla birlikte, mikro iğneleme ile PRP’nin sonuçlarını görmek için birden fazla tedavinin gerekli olabileceğini unutmayın. Daha belirgin çatlakların tedaviye yanıt vermesi daha uzun sürebilir. Ayrıca, sonuçlar kişiden kişiye değişebilir. Çatlaklarınız tamamen yok olmayabilir, ancak tedavilerden sonra daha az fark edilir hale gelirler.

PRP ve Mikro İğnelemenin Yan Etkileri Nelerdir?

Çatlaklar için PRP ve mikro iğneleme sonrası iyileşme genellikle çok hızlıdır. Tedavi bölgesinde hafif hassasiyet, ağrı ve morarma olabilir, ancak bu genellikle birkaç saat ila birkaç gün içinde geçer. Herhangi bir rahatsızlığı gidermek için asetaminofen gibi reçetesiz ağrı kesiciler alabilirsiniz. Diğer yan etkiler arasında şişlik, sızıntı veya hafif bir akne alevlenmesi yer alabilir. Prosedür sertifikalı ve deneyimli bir sağlayıcı tarafından yapıldığında yan etkiler küçük ve geçici olma eğilimindedir.

Çatlaklar için PRP ve Mikro İğneleme Güvenli Midir?

Nitelikli bir profesyonel tarafından yapıldığında her iki prosedür de minimum risk taşır. Bununla birlikte, mikro iğneleme ciltte küçük delikler oluşturur. Çok nadiren, bu, bakterilerin girmesi nedeniyle bir enfeksiyona yol açabilir. Bazı insanlarda tedavi, herpes simpleks virüsü (uçuk) salgınına neden olabilir. Uçuk salgınlarına yatkınsanız, size önleyici olarak antiviral bir ilaç verebiliriz. 

PRP çatlak tedavisi kendi kanınızı kullandığı için genellikle güvenlidir. Alerjik reaksiyon veya bulaşıcı hastalıklara maruz kalma riski çok düşüktür. 

İşlem sonrası talimatları dikkatli bir şekilde takip ettiğiniz sürece, mikro iğneleme ve PRP sonrası komplikasyon riski azdır.

Aktif cilt iltihabınız, enfeksiyonunuz veya devam eden bir akne salgınınız varsa, bu tedaviler için iyi bir aday sayılmayabilirsiniz. Sedef hastalığı, egzama ve rosacea gibi cilt rahatsızlıkları olan kişiler için de tavsiye edilmeyebilir. 

Neden Çatlaklar için PRP ve Mikro İğnelemeyi Seçmelisiniz?

Çatlakları tedavi etmek için piyasada bulunan birçok krem, losyon ve jel vardır. Bazı insanlar için işe yarasa da birçoğu ciltte dramatik bir iyileşme sağlamaz. Çalışmalar, kakao yağı, E vitamini, zeytinyağı ve badem yağı gibi yaygın ilaçların çatlakları önlemede veya tedavi etmede hiçbir şey yapmadığını göstermiştir. Evde kullanım için dermarollerlerin genellikle çok küçük iğneleri vardır (güvenlik amacıyla). Sonuç olarak ciltte oluşturdukları kanallar oldukça yüzeyseldir ve sonuç olarak sonuçlar profesyonel çatlaklar için mikro iğneleme kadar belirgin değildir. Hatta bazı insanlar çatlakları kamufle etmek için bronzlaşmaya bile çalışır. Bununla birlikte, bronzlaşma çatlakları ortadan kaldırmaz ve çatlakları çevreleyen deri ile birlikte bronzlaşmadığı için çatlakları daha belirgin hale getirebilir.

Çatlaklar için minimal invaziv tedavi seçeneklerini daha ayrıntılı olarak görüşmek isterseniz, lütfen Asel Seda Bal Klinik’ten bir konsültasyon randevusu alın. PRP’nin cildinizdeki çatlaklardan kurtulmanıza yardımcı olup olmayacağını belirlemek için ücretsiz bir değerlendirme sunuyoruz. Bugün bizi arayın, PRP çatlak tedavisi ile ilgili sorularınızı yanıtlamaktan mutluluk duyacağız.

Hemen Randevu Alın

Paylaş: