PRP İLE DİZ KİREÇLENMESİ TEDAVİSİ

DİZE PRP NASIL YAPILIR

Dize prp nasıl yapılır, özellikle diz kireçlenmesi yaşayan hastaların sıklıkla araştırdığı bir sorudur. Gelin bunun cevabını, bilimsel araştırmalar ışığında birlikte bulalım…

Trombosit açısından zengin plazma (PRP) enjeksiyonları, diz osteoartriti (OA) ile ilişkili ağrıyı yönetmek için yeni bir tedavi yöntemidir.

DİZE PRP NASIL YAPILIR?

Kanınızdaki trombositler büyüme faktörleri içerir. Bilim insanları, kendi kanınızdan PRP büyüme faktörlerini yaralı bir bölgeye enjekte etmenin, yeni hücrelerin oluşmasına neden olarak dokuların kendilerini onarmasına yardımcı olacağına inanıyor.

Bu şekilde, PRP mevcut doku hasarını tersine çevirmeye yardımcı olabilir.

Diz OA’sını tedavi etmek için dize PRP kullanımına ilişkin kanıtlar, bunun güvenli ve etkili bir seçenek olduğunu henüz doğrulamamıştır ve çalışmalar çelişkili sonuçlar vermiştir. Ancak, 2017 tarihli bir inceleme, toplam 1.423 katılımcıyla 14 randomize kontrollü bir deneye baktı. Sonuçlar, PRP’nin diz OA ile ilişkili ağrıyı yönetmeye yardımcı olabileceğini gösterdi.

Yazarlar 3, 6 ve 12 aylık takiplerde aşağıdakileri not ettiler:

Ağrı seviyeleri: Plasebolarla karşılaştırıldığında, PRP enjeksiyonları her takip randevusunda ağrı skorlarını önemli ölçüde azalttı.

Fiziksel işlev: Kontrollerle karşılaştırıldığında, PRP bu takiplerde fiziksel işlevi önemli ölçüde iyileştirdi.

Olumsuz etkiler: Bazı insanlar olumsuz etkiler yaşadı, ancak bunlar diğer enjeksiyon türleri tarafından üretilenlerden daha önemli değildi.

DİZE PRP NASIL YAPILIR

PRP DİZ TEDAVİSİ İŞLEM SIRASI NASILDIR?

  • İlk olarak, sizden biraz kan alacağız.
  • Ardından, bileşenleri ayırmak ve plazmada konsantre bir trombosit süspansiyonu elde etmek için kan örneğini bir santrifüje koyacaklar. Bu noktada, prosedürdeki farklılıklar, çeşitli bileşenlerin farklı konsantrasyonlarına yol açabilir.
  • Daha sonra dizinizi uyuşturacak ve dizdeki eklem boşluğuna PRP tüpünü enjekte edeceğiz. (Enjeksiyonu yönlendirmek için ultrason kullanabilirler.)
  • İşlem sonunda bir süre dinlendikten sonra evinize gidebilirsiniz. Enjeksiyondan sonra ağrı ve tutukluk olabileceğinden sizi eve bırakacak birini ayarlamanız gerekir.

DİZE YAPILAN PRP SONRASI DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Dize yapılan prp sonrası dikkat edilmesi gerekenler şunlardır:

  • İlk üç gün boyunca her iki ila üç saatte bir dizinize 20 dakika buz koyun
  • Rahatsızlığı yönetmeye yardımcı olması için Tylenol almak
  • PRP’nin etkisini engelleyebileceklerinden ibuprofen gibi NSAID’lerden kaçının
  • Bol bol dinlenin ve dizinize ağırlık veren aktivitelerden kaçının
  • Ağırlığı dizinizden uzak tutmak için birkaç gün koltuk değneği veya yürüme çerçevesi kullanmanız gerekebilir.

Dize prp nasıl yapılır sorusunun cevabı sizi tam olarak tatmin etmediyse ve prp diz tedavisi fiyatları hakkında daha fazla bilgi almak istiyorsanız lütfen bizimle iletişime geçin.

Hemen Randevu Alın

Paylaş: